احتمال وجود حیات در ماه، 2025 معلوم میشود!

احتمال وجود حیات در ماه در سال 2025 بررسی میشود
بعد از گذشت 5 دهه از ماموریت آپولو بر روی کره ماه، حالا نوبت به ماموریت آرتمیس 3 رسیده. ماموریتی اکتشافی با حضور 4 فضانورد که قرار است...

بعد از گذشت 5 دهه از ماموریت آپولو بر روی کره ماه، حالا نوبت به ماموریت آرتمیس 3 رسیده. ماموریتی اکتشافی با حضور 4 فضانورد که قرار است در اواخر ماه نوامبر 2024 با استفاده از فضای پیما اوریون به سمت ماه پرتاب شوند تا در سال 2025 عملیات اصلی آرتمیس 3 را در قطب جنوب ماه آغاز کنند.

آرتمیس 3 قرار است توسط ناسا و با همکاری شرکت اسپیس ایکس (شرکت فضایی ایلان ماسک) انجام شود. حضور اسپیس ایکس شاید یکی از نکات حائز اهمیت این ماموریت و نقطه عطفی برای صنعت فضایی در میان شرکت‌های خصوصی باشد. چراکه موشک استارشیب این شرکت قرار است عملیات انتقال سوخت از زمین به فضا و فرود و پرتاب فضانوردان به ماه را انجام دهد.

احتمال وجود حیات در ماه!

سال‌ها است که تحقیقات گسترده برای کشف حیات در منظومه شمسی در جریان است. اما به دلیل عدم دسترسی همیشگی به سیارات و قمرهای آنها امکان بررسی وجود حیات ممکن نبود. حتی ارسال کاوشگرهای فضایی به مریخ و ماه نتوانسته پاسخی به این سوال دهد، به دلیل اینکه امکان انجام آزمایشات بیولوژیکی دقیق بدون دخالت انسان در آنها ممکن نیست. اما اینبار قرار است تیمی کاملا مجهز و با اهدافی از پیش تعیین شده به قطب جنوب ماه سفر کنند تا شاید پاسخی برای این سوال که “آیا حیات در ماه وجود دارد؟” بیابند.

چرا قطب جنوب ماه

قطب جنوب ماه به دلیل دریافت نور کمتر از خورشید در مقایسه با دیگر نقاط، کشف آب‌های یخ زده با ترکیب هیدروژن و اکسیژن و وجود مواد فرار، سال‌ها است که مورد توجه ویژه‌ای قرار گرفته. اگر فرض کنیم زمانی حیات به هر شکل در ماه وجود داشته و به دلایلی از بین رفته، به علت دمای پایین در این نقطه احتمال فریز شدن بقایای آن جود دارد و همین کافی است تا در نمونه برداری‌های شواهدی از آن وجود داشته باشد. فرقی هم نمی‌کند که این حیات در سطح یا عمق ماه به شکل میکرو باشد یا ماکرو.

چه زمانی آرتمیس 3 پرتاپ می‌شود؟

زمان حدودی پرتاپ آرتمیس 3 به فضا اواخر ماه نوامبر 2024 می‌باشد تا ماموریت اصلی آن در سال 2025 انجام شود.

آرتمیس 3 چیست؟

آرتمیس 3 ماموریت فضایی است که در سال 2025 توسط ناسا با همکاری اسپس ایکس در جهت انتقال فضانواردان به قطب جنوب ماه انجام می‌شود. برخی از اهداف این ماموریت عبارت اند از: بررسی احتمال وجود حیات، بررسی شرایط پرتاب‌های تحقیقاتی و تجاری به فضا و سیارات دیگر.

اشتراک گذاری این مطلب در:

واتساپ
تلگرام
لینکدین
توییتر
فیسبوک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *